Janoska Ensemble vystúpia s Richardom Gallianom

11.10.2019
Jeden z najznámejších žijúcich akordeonistov, Richard Galliano, mieri na Slovensko. Svoj nástroj, ktorý bol vždy spájaný skôr inými žánrami, priniesol na významné jazzové festivaly, no známy je aj vďaka presahom v oblasti klasickej hudby a world music. Na objednávku City Sounds Festivalu odohrá v Bratislave špeciálny koncert s domácimi hviezdami Janoska Ensemble.

Výnimočný hudobný večer s puncom svetovej premiéry sa uskutoční v predvianočnej atmosfére 17.decembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Podrobnosti nájdete na stránke Citysounds.sk a na Facebook evente.

Prvá možnosť "ochutnať" spoluprácu, ktorá vyvrcholí albumom

Richard Galliano počas svojej takmer 40-ročnej kariéry spolupracoval hviezdami ako Charles Aznavour, Juliette Greco, Georges Moustaki, Gilberto Gil, Chet Baker, Ron Carter, Wynton Marsalis, Gonzalo Rubalcaba, či Charlie Haden. Od roku 1983 bol osobným priateľom Astora Piazollu. Pod svojím menom vydal viac ako 50 albumov a na mnohých ďalších hosťoval. Jeho hra je strhujúci konglomerát vášne a virtuozity a je veľmi dôležitým francúzskym príspevkom do (nielen) európskeho jazzu.

Teraz premiérovo zahrá so slovenským kvartetom Janoska Ensemble, ktoré v posledných rokoch valcuje najvýznamnejšie svetové scény. "Už dlho sme rozmýšľali nad spoluprácou s Richardom Gallianom. Vydávame u rovnakého vydavateľa (Deutsche Grammophon) a cítime k sebe obojstrannú muzikantskú úctu. Sme si istí, že táto premiéra našej spolupráce vyvrcholí v spoločnom albume. Nakoľko máme veľmi plný kalendár, budeme musieť vyčkať na správnu chvíľu na spoločné turné, ale sme veľmi radi, že prvé koncertné spojenie našej hudby a Gallianovej tvorby sa uskutoční práve v Bratislave," hovorí František Janoška.

Zoskupenie Janoska Ensemble založili traja bratia Ondrej, Roman a František Jánoškovci, rodáci z Bratislavy, spoločne so svojím švagrom Juliusom Darvasom. Vytvorili úplne nový a originálny hudobný štýl, ktorý hudobná kritika vo svete označila ako Janoska Style. Janoska Ensemble hudbu nielen hrajú, ale vytvárajú aj nové skladby a aranžmány, pričom neoddeliteľnou súčasťou ich vystúpení je spontánnosť, virtuozita, improvizácia a interakcia s publikom, či spájanie rôznych žánrov do pestrej, poslucháčsky atraktívnej, no vkusnej zmesi. Inak povedané, je to hudobná šou v tom najlepšom slova zmysle, navyše s mimoriadne kvalitným obsahom.

Súbor exkluzívne nahráva pod hlavičkou prestížneho hudobného vydavateľstva Deutsche Grammophon. Za svoj debutový album Janoska Style (2016) má už na svojom konte zlatú platňu. V poradí druhý album Revolution, ktorý talentovaní Slováci nahrávali v legendárnych Abbey Road Studios v Londýne, vyšiel pod hlavičkou Deutsche Grammophon v marci tohto roka. Na albume sa popri klasických virtuóznych skladbách a vlastných kompozíciách nachádzajú aj originálne úpravy najznámejších piesní skupiny The Beatles. "Na nahrávanie máme krásne spomienky. Je to skvelý pocit môcť nahrávať v štúdiu, v ktorom nahrávali aj samotní Beatles. Mali sme tiež šťastie, že sme mohli pracovať so zvukovým majstrom, ktorý spolupracoval s Paulom McCartneym," uviedol huslista Roman Janoška.

Súbor spolupracuje so svetoznámymi umelcami, dirigentmi a orchestrami - účinkoval v najznámejších svetových koncertných sálach, pričom ročne odohrá viac ako 100 koncertov. V tejto sezóne sa Janoska Ensemble predstaví na koncertoch v USA, Ázii, Austrálii a v Európe. Vystúpenia celosvetovo žiadaného kvarteta na Slovensku sú preto vždy výnimočnou udalosťou. "Na bratislavskom koncerte zaznejú najlepšie skladby z albumov Revolution a Janoska Style, či Gallianove vlastné skladby a určite nemôže chýbať ani Astor Piazzolla. Sme si stopercentne istí, že to bude skvelé spojenie, pretože aj Richard Galliano je jeden z mála umelcov, ktorí hrajú všetko od klasickej hudby až po jazz na najvyššej úrovni," dodáva František Janoška.

ZDROJ: https://hudba.zoznam.sk/spravy/25-09-2019-janoska-ensemble-vystupia-v-bratislave-s-legendarnym-richardom-gallianom/